آموزش صورت وضعیت نویسی

با سلام خدمت همراهان همبشگی گروه مهندسی سیویل سی . در این نوشته به آموزش صورت وضعیت نویسی پیمانکاری ، که یکی از نیاز های اساسی هر مهندس عمرانی می باشد می پردازیم . همچنین فایل pdf آموزش صورت وضعیت نویسی را می توانید در پایان همین مطلب دانلود نمایید . با ما همراه باشید:

اصول تهیه صورت وضعیت

آموزش تهیه صورت وضعیت

صورت وضعیت:

تهیه صورت وضعیت یکی از کار های لازم و ضروری برای هر مهندس عمران می باشد. صورت وضعیت لیستی از اسناد فنی و مالی، شامل وضعیت خدمات انجام شده در اجرای پروژه مربوطه می باشد. صورت وضعیت معمولا در انتهای یک دوره کارکرد (مثلا یک ماهه) توسط پیمانکار تهیه می شود و به کارفرما یا دستگاه نظارت داده می شود. کارفرما و مشاور پس از بررسی صورت وضعیت ها، در صورت نبود اشکال، آن را تایید می کنند. و هزینه انجام کار که در صورت وضعیت محاسبه گردیده را به پیمانکار پرداخت می کنند.

با توجه به نوع قرارداد و نحوه پرداخت ها، می توان صورت وضعیت ها را در انواع شکل و فرمت های مختلف تهیه و تنظیم کرد. دو نوع پرکاربرد صورت وضعیت نویسی که بیشترین استفاده را دارند عبارت اند از:

 • صورت وضعیت فهرست بهایی
 • صورت وضعیت متر مربعی

صورت وضعیت فهرست بهایی، نوعی از قرارداد های بهای واحد می باشند.در زیر مراحل تهیه صورت وضعیت فهرست بهایی به صورت مختصر توضیح داده شده است.

مراحل تهیه صورت وضعیت فهرست بهایی:

 • تهیه ریز متره:

ریز متره جدولی است که در آن مبلغ هر آیتم به صورت جداگانه محاسبه و نوشته شده است. ریز متره همواره باید قابل کنترل باشد و هیچ مبلغ یا عددی بدون مرجع نوشته نشده باشد. در ریز متره، ریز ترین بخش عملیات اجرایی نیز باید لیست شود.

 • تهیه صورت مجلس:

پس از تکمیل هر قسمت از پروژه، صورت جلسه ای تهیه می شود که باید به تایید ناظر برسد. صورت جلسه معمولا شامل نام پیمانکار، کارفرما، تاریخ و موضوع پیمان می باشد. همچنین در صورت مجلس توجیه و دلیل فنی انجام کار نیز آورده می شود. صورت مجلس باید به امضای پیمانکار، مشاور و کارفرما برسد.

 • تهیه خلاصه متره:

خلاصه متره جدولی است که در آن مبلغ هر ردیف از ریز متره به صورت خلاصه آورده شده است. با تهیه خلاصه متره کنترل مقادیر صورت وضعیت راحت تر می شود.

 • محاسبه ضرایب پیمان:

در مرحله بعد باید ضرایب پیمان محاسبه شوند. این ضرایب شامل ضریب منطقه، ضریب سختی کار، ضریب ارتفاع و ضریب بالاسری می باشد.

 • تهیه ریز مالی:

ریز مالی جدولی است که در آن مقدار هر ردیف از خلاصه متره آورده شده و بهای آن مطابق فهرست بها محاسبه شده است.

 • تهیه خلاصه مالی:

شامل جداولی است که در آن به تفکیک بهای فصل های مختلف فهرست بها، از جداول ریز مالی آورده شده است.

 • تهیه لیست مالی کل:

لیستی است که مبلغ رشته های مختلف با توجه به خلاصه مالی در آن آورده شده است.

صورت وضعیت متر مربعی، شامل ذو بخش کلی زیر می باشد:
 1. بخش اول بر اساس ساختار شکست کار تهیه می شود. و درصد های مربوط به هر ردیف بر اساس پیشرفت کار نوشته می شوند.
 2. بخش دوم به تغییرات و کار های انجام شده بر اساس ماده ۱۲ پیمان مربوط می شود.
تهیه صورت وضعیت

آموزش صورت وضعیت نویسی

درباره جزوه آموزش صورت وضعیت نویسی:

جزوه اصول و مبانی آموزش صورت وضعیت نویسی، توسط مهندس مهدی جوهری تهیه شده است. جناب جوهری عضو سازمان نظام مهندسی ایلام می باشد. این جزوه بسیار کاریردی و مفید در ۱۹۵ صفحه تنظیم شده و حاوی نکات مهم فراوانی است. جزوه آموزش صورت وضعیت نویسی شامل ۸ فصل می باشد. در زیر به صورت فهرست وار به سرفصل های جزوه آموزش صورت وضعیت نویسی اشاره می کنیم.

سرفصل مطالب جزوه آموزش صورت وضعیت نویسی:

 1. تعاریف و اصطلاحات کاربردی
 2. انواع روش های عقد قرارداد های عمرانی
 3. فهرست بها و آشنایی با آن
 4. ضرایب مورد استفاده در قرارداد های عمرانی
 5. صورت وضعیت کارکرد و روش های تهیه صورت وضعیت
 6. کسورات قانونی قراردادها
 7. تعدیل ها
 8. معرفی نرم افزار تکسا

در پایان امیدواریم مطلب آموزش صورت وضعیت نویسی برای شما دانشجویان و مهندسان عزیز عمران سودمند بوده باشد. همچنین از شما دعوت می شود که از سایر مطالب مفید سایت سیویل سی، مرجع مهندسی عمران و معماری، دیدن فرمایید.

دانلود:

دانلود رایگان جزوه آموزش صورت وضعیت نویسی با لینک مستقیم

مطلب مرتبط:

دانلود شرایط عمومی پیمان

0/5
, , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست