با سلام و خسته نباشی خدمت دانشجویان و کاربران محترم گروه مهندسی سایت سیویل سی. در این مطلب مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان (الزامات عمومی ساختمان) را تهیه و تنظیم نموده ایم. در ادامه به شرح مختصری از مطالب مبحث پرداخته ایم. در پایان هم برای سهولت دسترسی شما دانشجویان و مهندسین لینک دانلود رایگان را قرار داده ایم.

مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان

مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان

فهرست مطالب

  • کلیات
  • تعاریف
  • دسته بندی ساختمان ها
  • مقررات کلی
  • الزامات عمومی فضاهای ساختمان ها
  • الزامات عمومی نورگیر
  • الزامات عمومی تهویه فضاها
  • مقررات اختصاصی تصرفها
  • مقررات خاص ساختمان های بلند
  • الزامات عمومی عناصر و جزئیات مهم ساختمان

اهداف

این مقررات به منظور اطمینان از ایمنی، بهداشت، آسایش و صرفخ اقتصادی و تامین نیازهای حداقل ساکنان و استفاده کنندگان ابنیه و ساختمان های مشمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با تعیین محدودیت ها و تهویه مناسب و سایر الزامات عمومی طراحی و اجرا به عنوان مبحث ۴ مقررات ملی ملاک قرار می گیرد.

دامنه مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان

این مقررات ناظر بر تمام ساختمان ها و سازه های مشمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در کشور است. و رعایت آن در طراحی، محاسبه و… برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی و مراجع ذکر شده و کنترل ساختمان در سراسر کشور الزامی است.

الزامات فضاهای اشتغال با نورگیر از سقف

الزامات فضاهای اشتغال با نورگیر در مبحث چهارم الزامات عمونی به شرح زیر بیان شده است:

برای تامین نور و تهویه الزامی فضاهای اشتغالی که باید به شکل طبیعی صورت گیرد. در صورت عدم امکان تعبیه پنجره دیواری استفاده از نورگیرهای سقفی مطابق مقررات الزامی ۴_ ۹_ ۵ است. به هنگام تغییر تصرف یا تعمیر اساسی فضاهای اشتغال موجود که سطح پنجره آن ها نسبت به سطح الزامی کمتر است تا حداکثر ۵۰ درصد از سطح الزامی می تواند از طریق نورگیری سقفی تامین شود

مبحث چهارم الزامات عمومی

مبحث چهارم الزامات عمومی

آب بندی و عایق کاری رطوبتی در مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان

در تمام ساختمان ها حفاظت در برابر بارش نزولات جوی در رطوبت خاک الزامی است. بام های تخت، ایوان و… در تماس با زمین نمناک بدنه و کف دیوار استخرها و منابع آب باید عایق رطوبتی شوند.

سقف های نورگذر

هرجا که نورگیری از طریق سقف صورت گیرد یا سطوح شفاف شیشه ای در سقف شود باید با الزامات زیر منطبق باشد:

نورگیرهای سقفی که برای تامین نور الزامی فضاها تعبیه می شوند باید به فضای باز یا حیاط های داخلی متصل باشد. سقف های نورگذر یا شفاف مانند سقف گلخانه و پاسیو و همه قسمت های شیشه ای یا شفاف در سایر سقف ها باید از جنس ایمن و غیر ریزنده باشد.

در پایان برای شما دانشجویان و مهندسین لینک دانلود رایگان را قرار داده ایم.

دانلود:

رمز فایل:  www.30vil30.ir

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست