با سلام و خسته نباشید خدمت شما دانشجویان و کاربران محترم گروه مهندسی سایت سیویل سی. در این مطلب مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا) را تهیه و تنظیم نموده ایم. در ادامه به شرح مختصری از مطالب مبحث پرداخته ایم. در پایان برای سهولت دسترسی شما دانشجویان و مهندسین به مطالب کامل فایل لینک دانلود رایگان را قرار داده ایم.

مقررات ملی ساختمان مبحث دوازدهم

مقررات ملی ساختمان مبحث دوازدهم

فهرست مطالب 

  • کلیات
  • ایمنی
  • بهداشت کار، محیط زیست، تسهیلات بهداشتی و رفاهی
  • وسایل و تجهیزات حفاظت فردی
  • وسایل و سازه های حفاظتی
  • وسایل و تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی
  • وسایل دسترسی
  • تخریب عملیات خاکی
  • عملیات ساخت، برپایی و نصب اسکلت ساختمان
  • سایر مقررات مربوط

پوشش موقت فضای باز

کلیه پرتگاه ها و دهانه های باز در قسمت های مختلف کارگاه ساختمانی که احتمال خطر سقوط دارند باید تا زمان محصور شدن یا پوشیده شدن نهایی توسط نرده های موقت به طور محکم حفاظ گردند.

وسایل و تجهیزات حفاظت فردی در مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان

وسایل و تجهیزات حفاظت فردی وسایلی از قبیل کلاه ایمنی، ماسک تنفسی،  گوشی حفاظتی وسایل بند کامل بدن است که برای حذف تماس مستقیم با عوامل زیان آور و یا مخاطره آمیز در محل کار باید کارگران، افردا کارفرما و سایر کسانی که در کارگاه ساختمانی فعالیت و یا به دلیلی وارد کارگاه میشوند متناسب با نوع عوامل زیان آور محل کار آن ها مورد استفاده قرار دهند.

مقررات ملی ساختمان

مقررات ملی ساختمان

اجرای سازه های فولادی

ساخت، برپایی و نصب سازه های فولادی باید با رعایت ضوابط و مقررات مبحث طرح و اجرای ساحتمان های فولادی (مبحث دهم مقررات ملی ساختمان) انجام شود. بعلاوه در برپایی و نصب سازه های فولادی به صورت صنعتی باید ضوابط و مقررات مبحث اجرای صنعتی ساختمان ها ( مبحث یازدهم ) رعایت شود.

در موقع نصب ستون ها برای جلوگیری از سقوط ستون نصب شده باید این ستونها با سایر ستونها مهار شوند.

تاسیسات گرمایی در مبحث دوازدهم 

کلیه عملیات اجرایی مربوط به تاسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع باید با رعایت ضوابط و مقررات مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان تاسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع ( مبحث چهاردهم مقررات ملی ساختمان) توسط اشخاص ذی صلاح صورت گیرد.

در مواردی که برای عملیات اجرایی مربوط به تاسیسات گرمایی و تعویض هوا و تهویه مطبوع نیاز به جوشکاری یا برشکاری حرارتی باشد، رعایت بندهای گفته شده الزامی است. لوله کشب گاز و نصب تاسیسات و تجهیزات مربوط به آن باید رعایت ضوابط و مقررات مبحث لوله کشی طبیعی ساختمان ( مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان ) توسط اشخاص ذی صلاح انجام شود.

در پایان برای شما دانشجویان و مهندسین لینک دانلود رایگان این فایل کاربردی را قرار داده ایم.

دانلود:

رمز فایل: www.30vil30.ir

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست