با سلام خدمت شما دانشجویان و کاربران محترم گروه مهندسی سیویل سی. در این مطلب به ارائه جزوه تحلیل سازه کنکور عمران پرداخته ایم. برای دانلود رایگان جزوه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

تحلیل سازه

تحلیل سازه

فهرست مطالب جزوه تحلیل سازه کنکور عمران

  • فصل اول: بررسی کلی و تشخیص سازه ها
  • فصل دوم: تحلیل استاتیکی سازه های معین
  • فصل سوم: تغییر شکل سازه ها
  • فصل چهارم: تحلیل سازه های نامعین
  • فصل پنجم: تحلیل سازه های متقارن

تعریف تکیه گاه 

در هر نقطه از یک سازه دو بعدی  در حالت کلی سه درجه آزادی ( دو تغییر مکان در دو امتداد عمود برهم و یک دوران) وجود دارد که در هر صورت محدود نمودن هر یک از این درجات آزادی به طور کامل یا ناقص یک عکس العمل متناظر تکیه گاهی در آن نقطه به وجود می آید.

بررسی پایداری سازه ها در جزوه  تحلیل سازه کنکور عمران

سازه پایدار سازه ای است که تحت اثر هیچ نیرویی موقعیت آن تغییر نیابد و در صورت تغییر با حذف نیرو به حالت اولیه خود باز گردد. شرط لازم وکافی برای پایداری یک جسم صلب در صفحه این است که حداقل سه مولفه واکنش تکیه گاهی ناموازی و نامتقارب وجود داشته باشد. سازه ها را ناپایدار گوییم اگر تمامی قطعات سازه فقط برای یک لحظه دچار حرکت صلب گردند.

کلیه سازه هایی که دارای ناپایداریند نامعین نیز می باشند.

جزوه تحلیل سازه

جزوه تحلیل سازه

انواع سازه های ناپایدار 

  • سازه های ناپایدار استاتیکی
  • سازه های ناپایدار هندسی داخلی
  • سازه های ناپایدار هندسی خارجی

تحلیل استاتیکی سازه های معین

تحلیل استاتیکی سازه های معین  در جزوه تحلیل سازه کنکور عمران به شرح زیر بیان شده است:

همان طور که در فصل قبل نیز اشاره شد تحلیل سازه های معین تنها با استفاده از روابط استاتیکی امکان پذیر است. مواردی که در تحلیل سازه مورد بررسی قرار می گیرد عبارتند از : عکس العمل های تکیه گاهی و نیروهای داخلی.

نیروهای داخلی اعضای یک سازه عبارتند از : نیروی محوری، نیروی برشی و لنگر خمشی، در خرپا ها تنها نیروی داخلی، نیروی محوری است.

خط تاثیر

خط تاثیر را می توان به صورت یک منحنی تعریف کرد که در آن، عرض نقاط، مقدار و خصوصیات یک تابع (مانند برش یا لنگر) از سازه را که در اثر حرکت نیروی واحد بر روی سازه به وجود می آید، نشان می دهد عرض هر نقطه از منحنی مقدار تابع را در حالتی مشخص می کند که بار در آن نقطه وارد می شود. خط تاثیر نموداری است که نشان دهنده تغییرات یک تابع مشخص به علت حرکت بار واحد بر روی سازه می باشد.

جزوه تحلیل سازه کنکور عمران

جزوه تحلیل سازه کنکور عمران

قضیه اول و دوم تقارن در جزوه تحلیل سازه کنکور عمران

قضیه اول تقارن:

در یک سازه متقارن بارگذاری مستقیم ایجاد عکس العمل های تکیه گاهی، نیروهای داخلی و تغییر شکل های متقارن می کند و بالعکس. در یک سازه متقارن بار گذاری معکوس، ایجاد عکس العمل های تکیه گاهی و نیروهای داخلی و تغییر شکل های پاد متقارن

قضیه دوم تقارن:

اگر در محل تقارن سازه تغییر مکان از هر نوع ( تغییر مکان قائم یا برشی، افقی یا محوری و دوران) وجود داشته باشد، نیروی متناظر با آن ( به ترتیب نیروی برشی، محوری و لنگر خمشی) در محل تقارن صفر است و بالعکس اگر در محل تقارن سازه تغییر مکان از هر نوع برابر صفر باشد نیروی متناظر با آن در محل تقارن وجود خواهد داشت.

در پایان لینک دانلود رایگان جزوه تحلیل سازه کنکور عمران را در اختیار شما دانشجویان و مهندسین قرار داده ایم.

دانلود:

رمز فایل:  www.30vil30.ir

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست