با سلام خدمت شما دانشجویان و کاربران محترم گروه مهندسی سیویل سی. در این مطلب به ارائه جزوه بتن آرمه ویژه آزمون نظام مهندسی پرداخته ایم. که در ادامه به شرح مختصری از کتاب پرداخته ایم. در پایان مطالب براش سهولت دسترسی شما به مطالب کامل کتاب لینک دانلود رایگان فایل را قرار داده ایم.

جزوه بتن آرمه

جزوه بتن آرمه

ویژگی های سازه های بتن آرمه در جزوه بتن آرمه ویژه آزمون نظام مهندسی

بتنی را که توسط فولاد مسلح شده است را بتن آرمه می گویند.

در اینجا سه ویژگی بتن آرمه را بیان نموده ایم:

مقاومت فشاری خوب و شکل گیری عالی بتن درون قالب.

چسبندگی قابل قبول بین بتن سخت شده فولاد.

ضریب انبساط حرارتی یکسان بتن و فولاد.

انواع پیچش در سازه های بتن آرمه

به دو دسته تقسیم می شوند، به شرح زیر بیان نموده ایم:

پیچش تعادلی (پیچش اولیه): این پیچش برای حفظ تعادل در سازه مورد نیاز است، مانند یک تیر دال که به صورت کنسوب به یک یا تیر دیگر متصل شده باشد.

پیچش سازگاری (پیچش ثانویه): این پیچش در سازه های نامعین استاتیکی برای حفظ سازگاری بین عضوها وجود دارد. اگر در سازه نامعین، عکس العملهای اضافی نا معین کننده برداشته شوند. این نوع پیچش از بین خواهد رفت.

بتن آرمه

بتن آرمه

حدود شکل پذیری سازه در جزوه بتن آرمه ویژه آزمون نظام مهندسی

اجزای بتن مسلح مقاوم در برابر نیروهای جانبی زلزله باید برای یکی از سه حد شکل پذیری زیر طراحی شوند:

شکل پذیری کم، حد شکل پذیری متوسط

الف) شکل پذیری کم: این حد برای سازه هایی مناسب است که در آن ها انتظار به وجود آمدن تغییر شکل زیاد نمی رود. و تنها تدابیر خاص برای حفظ ایمنی آن ها در برابر بارهای تکراری و رفت و برگشت زلزله مورد نظر است.

ب) حد شکل پذیری متوسط: این حد برای سازه هایی الزامی است که در آن ها بازتاب سازه در برابر نیروهای زلزله وارد ناحیه غیر خطی می شوند و مقاطع سازه باید آنچنان طراحی شود که از ایمنی کافی در مقابل گسیختگی برخوردار باشند.

پ) حد شکل پذیری زیاد: این حد برای سازه هایی الزامی است که اعضای آن ها در مقاطع خاصی باشد از ظرفیت جذب و استهلاک انرژی زیادی برخوردار باشند به طوری که در صورت ایجاد مکانیزم در آن ها، پایداری و انسجام کلی سازه محفوظ مانده و از این نظر اطمینان کافی موجود باشد.

جزوه بتن آرمه ویژه آزمون نظام مهندسی

جزوه بتن آرمه ویژه آزمون نظام مهندسی

دال ها

در این مبحث  به توضیح کامل راجب دال ها پرداخته ایم. در زیر به شرح قسمتی از آن پرداخته ایم:

در بتن مسلح دال عبارت است از یک مسطح معمولا افقی که ممکن است روی دیوار، تیرهای بتن آرمه (که معمولا به طور یکپارچه همراه دال بتن ریزی می شوند) و یا مستقیما روی ستون ها قرار می گیرند. دال هایی که روی ایرها قرار می گیرند ممکن است یکطرفه یا دو طرفه باشند. بنا به تعریف اگر نسبت دهانه در یک جهت نسبت به دهانه در جهت عمود بر آن کمتر یا مساوی ۲ باشد، دال دو طرفه نامیده می شود که در این صورت بار وارده به دال به تکیه گاه های هر دو جهت وارد می شود. اگر نسبت فوق بیش از ۲ باشد دال یک طرفه نامیده می شود

در پایان برای شما دانشجویان و مهندسین لینک دانلود رایگان این کتاب کاربردی را قرار داده ایم.

دانلود:

رمز فایل:  www.30vil30.ir

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست