با سلام خدمت شما دانشجویان و کاربران محترم گروه مهندسی سیویل سی. در این مطلب برای شما جزوه اصول طراحی پل را تهیه و تنظیم نموده ایم. که در ادامه به شرح مختصری از آن می پردازیم. در پایان برای سهلوت دسترسی شما دانشجویان و مهندسین لینک دانلود رایگان را قرار داده ایم.

طراحی پل

طبقه بندی پل ها در جزوه اصول طراحی پل

  • طبقه بندی پل از نظر طول دهانه
  • طبقه بندی پل از نظر سازه ای
  • طبقه بندی پل از لحاظ مصالح
  • طبقه بندی پل از نظر شیوه ساخت
  • طبقه بندی پل از لحاظ کاربری
  • طبقه بندی پل از نظر سیستم سازه ای

طبقه بندی پل ها از نظر طول دهانه

پلدختر قبل از ساسانیان تنها پل قبل از اسلام بوده است

پل ضیاء الملک روی کرخه مربوط به قرن هشتم هجری

پل قزل اوزن میانه اثر قرن نهم هجری است.

پل الله وردی خان همان سی و سه پل با ۱۳۲ متر.

پل خواجو ۲۱ دهانه در قرن ۱۹ تولید شد

رودخانه

رودخانه ها به دو دسته تقسیم می شوند:  آبرفتی، جاری

رودخانه آبرفتی: با فرسایش ساحل و بستر هندسه هیدرولیکی خود را متناسب با دبی جریان و رسوبات انتقال یافته از بالا دست تطبیق می دهد. در این رودخانه ها ممکن است بر اثر سیلاب، آب از مسیر خارج و در زمین های چپ و راست جریان پیدا می کند. سرعت جریان در آن ها زیاد است بسترشان در فصول تقسیم می شوند.

رودخانه جاری: در مسیرهای کوهستانی هستند سرعت این رودخانه ها بیشتر است، عمق آب نیز به نسبت بقیه رودخانه ها بیشتر است. گرادیان سرعت زیاد است. در فصل های جاری زیاد می شوند بر خلاف آبرفتی بسترشان تغیبر می کند.

اصول طراحی پل‌ها

تکیه گاه پل در جزوه اصول طراحی پل

وظیفه تکیه گاه انتقال بار تیر به ستون است. اکثر تکیه گاه ها مفصلی هستند چون اگر گیردار باشد باید پایه پل علاوه بر انتقال لنگر بتواند لنگر را هم تحمل کند تکیه گاه پل وسیله ای است مکانیکی که وظیفه آن انتقال  واکنش تکیه گاهی عرشه پل به پایه است در بعضی مواقع بار جانبی هم به آن اضافه می شود با توجه به رفتار طولی پل به سه محل غلتکی، مفصلی یا صلب تقسیم می شود.  تکیه گاه به سه نوع: ساده، بالشتک الاستونر، یاتاقانی تقسیم می شود.

خط تاثیر

در سازه های معین استاتیکی، خطوط تاثیر برای تمام توابع به صورت خط مستقیم می باشند. برای چنین سازه هایی خطوط تاثیر را می توان توسط یکی از روش های گفته شده ترسیم نمود.

در جزوه اصول طراحی پل ۳ مورد آن را بیان نموده ایم که در این جا به ذکر ۲ مورد آن می پردازیم:

الف) روش مولربرسلاو: ابتدا قید یا عامل مربوط به نیروی داخلی خواسته شده در سازه را حذف می کنیم. مثلا برای رسم خط تاثیر عکس العمل قائم تکیه گاه گیردار، عکس العمل قائم را حذف می کنیم در این صورت تکیه گاه غلتکی می شود.

ب) تغییر مکان واحد را در محل قید مورد نظر و در جهت مثبت بر سازه اعمال می کنیم مثلا برای رسم خط تاثیر عکس العمل قائم تکیه گاه گیردار، تکیه گاه غلتکی را یک واحد به سمت بالا جا به جا می کنیم. در این محل چون سازه معین است با حذف یک عامل درونی نا پایدار شده و با اعمال کوچکترین نیرو تغییر شکل می دهد.

در پایان برای شما دانشجویان و مهندسین گرامی لینک دانلود رایگان این جزوه قرار داده ایم.

دانلود:

رمز فایل:  www.30vil30.ir

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست