با سلام و خسته نباشید خدمت شما دانشجویان و کاربران محترم گروه مهندسی سایت سیویل سی. در این مطلب جزوه آئین نامه های ساختمانی را تهیه و تنظیم نموده ایم. در ادامه به شرح مختصری از مطالب جزوه پرداخته ایم. در پایان برای سهولت دسترسی  شما دانشجویان و مهندسین به مطالب کامل جزوه لینک دانلود رایگان را قرار داده ایم.

جزوه آئین نامه ساختمان

جزوه آئین نامه ساختمان

فهرست مطالب

  • هدف، دامنه شمول و تعاریف
  • مقررات کلی
  • ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی
  • وسائل دسترسی موقت (نردبان)
  • تخریب
  • گودبرداری و حفاری
  • ساخت و برپا نمودن اسکلت های فلزی و بتنی
  • انبار کردن مصالح
  • مقررات متفرقه

ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی

کلیه رانندگان یا اپراتورهای ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی باید آموزش های لازم در مورد نحوه کار با این وسایل را طبق قوانین و مقررات مربوطه قرار گرفته و دارای پروانه مهارت فنی با گواهی نامه ویژه از مراجع زیر بط باشند.

ضرورت استفاده از داربست و صلاحیت افرا زیر بط در جزوه آئین نامه های ساختمانی

ساختمانی که امکان انجام آن ها از روی زمین یا کف طبقات ساختمان و یا با استفاده از نردبان به طور ایمن و بدون خطر امکان پذیر نباشد باید از داربست استفاده شود. برپا کردن ، پیاده کردن و دادن تغییرات اساسی در داربست ها باید تحت نظارت شخص ذیصلاح و به وسیله کارگرانی که در این گونه کارها تجربه کافی دارند انجام گیرد.

اصول کلی تخریب

عملیات تخریب باید از بالاترین قسمت یا طبقه شروع و به پایین ترین قسمت یا طبقه ختم گردد مگر در موارد خاصی که تخریب به طور یکجا و استفاده از مواد منفجره در فوندانسیون و از راه دور با رعایت کلیه احتیاطات و مقررات ایمنی مربوطه و کسب مجوزهای لازم انجام و یا از طریق کشیدن با کابل و واژگون کردن و یا از طریق ضربه زدن با وزنه های در حال نوسان انجام شود.

آئین نامه های ساختمانی

آئین نامه های ساختمانی

انبار کردن مصالح در جزوه آئین نامه های ساختمانی

در مواردی که انبار کردن موقت مصالح و نخاله های ساختمانی در محل عبور و مرور عمومی یا مجاور آن اجتناب ناپذیر باشد این کار با رعایت دقیق مفاد ماده ۱۱ صورت گیرد از انبار کردن مصالح ساختمانی در نزدیکی به گودبرداری دهانه چاه یا هر نوع پرتگاه باید جلوگیری به عمل آید.

حفر چاه های آب و فاضلاب با وسائل دستی

کلیه پیمانکاران چاه کن باید دارای وسایل و ابزار کار سالم و بدون نقص وسایل حفاظت فردی طبق ضوابط آیین نامهدحفاظتی حفر چاه های دستی و آیین نامه وسایل حفاظت انفرادی به ویژه کلاه ایمنی پمپ هوایی، چکمه لاستیکی، کمربند ایمنی و طناب نجات باشند این وسایل را در اختیار کارگران خود قرار دهند.

در پایان برای شما دانشجویان و مهندسین لینک دانلود رایگان را قرار داده ایم.

دانلود:

رمز فایل:  www.30vil30.ir

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست