با سلام و خسته نباشید خدمت شما دانشجویان و کاربران محترم گروه مهندسی سایت سیویل سی. در این مطلب جزوه  ترک های ناشی از نشست در ساختمان را تهیه و تنظیم نموده ایم. در ادامه به شرح مختصری از مطالب جزوه پرداخته ایم. در پایان برای سهولت دسترسی شما دانشجویان و مهندسین به مطالب کامل جروه لینک دانلود رایگان را قرار داده ایم.

ترک ناشی از نشست در ساختمان

ترک ناشی از نشست در ساختمان

شناخت ترک های ساختمان

در ذیل به شرح مختصری از ترک های ساختمان پرداخته ایم:

به طور کلی ترک های متعددی میتواند در هر ساختمان وجود داشته باشد. فقط بعضی از این ترک ها ناشی از نشست قسمتی از ساختمان است و ممکن است نشان دهنده آن باشد که ساختمان از لحاظ ایستایی یا بهره برداری در شرایط مطلوبی قرار ندارد و امکان ریزش در آن ساختمان زیاد میشود یا ساختمان احتیاح به توجه خاص دارد که باید به ترمیم  و درست نمودن ترک ها پرداخت‌

علت ایجاد ترک در فرش کف با موزائیک سیمانی 

در بعضی از ساختمان های قدیمی که دارای فرش کف موزائیک سیمانی هستند در طبقه همکف که موزائیک ها روی خاک بستر نصب شده اند ترک هایی به موازات بعضی از دیوارها دیده می شوند این ترک ها می توانند با ترک های مربوط به نشست دیوار ساختمان اشتباه شوند. در صورت عدم وجود ترک های ناشی از نشست دیوار این ترک ها معمولا به علت متورم شدن خاک کف اتاق ایجاد می شوند.

اثر نشست خاک زیر پی در فوندانسیون های گسترده در جزوه ترک های ناشی از نشست در ساختمان

در ساختمان هایی که از فوندانسیون های بتنی یک پارچه استفاده شده است امکان ایجاد نشست موضعی سازه وجود ندارد لذا در این نوع فوندانسیون علیرغم بوجود آمدن نشست موضعی در قسمتی از خاک زیر پی اثر نشست فقط می تواند به صورت نشست کلی در ساختمان دیده شود.

ترک ناشی از نشست در ساختمان

ترک ناشی از نشست در ساختمان

منشا انواع ترک در ساختمان 

لازم به توجه است که بطور کلی هیچ ترک خوبی وجود ندارد و هر ترک بعلت ضعفی است که در یک یا در چند قسمت از ساختمان ایجاد شده است ترک های ایجاد شده در هر نوع ساختمان می تواند به علت هر یک یا تعدادی از عوامل زیر باشد:

ترک های ناشی از نشست

ترک های ناشی از متورم شدن خاک زیر پی

ترک های ناشی از یخبندان

ترک های ناشی از انقباض و انبساط اجزاء ساختمان شامل اسکت، دودکش و…

ترک های ناشی از  ورود ضربه یا فشار

ترک های ناشی از زلزله

ترک های ناشی از ارتعاش حاصل ار کارکرد ماشین آلات

در پایان برای شما دانشجویان و مهندسین لینک دانلود رایگان را قرار داده ایم.

دانلود:

رمز فایل:   www.30vil30.ir

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست