با سلام خدمت شما دانشجویان و کاربران محترم گروه مهندسی سایت سیویل سی. در این مطلب ما برای شما جزوه آشنایی با طراحی به روش LRFD و نحوه تنظیمات ETABS را تهیه و تنظیم نموده ایم. در ادامه مطلب شما دانشجویان و مهندسین میتوانید لینک دانلود رایگان کتاب را دریافت نمایید، اکنون به شرح مختصری از کتاب می پردازیم. با ما همراه باشید

آشنایی با طراحی به روشLRFD

آشنایی با طراحی به روش LRFD

تفاوت حالات حدی نهایی و مقاومت در طراحی به روش LRFD

در طراحی به روش LRFD نیاز است که تفاوت روش حالت حدی نهایی و حالت مقاومت توضیح داده شود:

در هر دو روش مطابق آنچه که در جزوه گفته شد بار ها را افزایش و مقاومت ها را کاهش می دهند اما تفاوت اصلی در نگرش به ضرایب است. در روش مقاومت (LRFD) ضرایب کاهش مقاومت علاوه بر بحث احتمالات در کاهش مقاومت ها با مقادیر مورذ انتظار، نوع تلاش نیز تاثیر گذار است به طور مثال ضرایب کاهش مقاومت در خمش با برش متفاوت است.

اما در روش حالت حدی نهایی (ULS) بحث احتمالات و عدم قطعیت در خصوصیات مصالح بسیار پر رنگ تر و مستقل از رفتار عضو تحت بار گذاری است و معمولا در آیین نامه های اروپایی و کانادایی و نیز آیین نامه بتن ایران استفاده می شود.

مفهوم بار

مفهوم بار در جزوه طراحی به روش LRFD این گونه بیان شده:

مفهوم بار های مرده و زنده نیز مشخص است که هر دو در سطح سرویس (کاربری واقعی) با در نظر گرفتن بحث های احتمالاتی تعیین می شوند و با اعمال ضرایب به مقدار بالاتری مطابق با سطح مقاومت رسانده می شوند تنها نکته مهم بار زلزله است.

انواع مقاومت

  • مقاومت کششی
  • مقاومت فشاری
  • مقاومت خمشی

روش های مجاز تحلیل

  • روش تحلیل مستقیم
  • روش طول موثر
  • روش تحلیل مرتبه اول

که در اینجا روش تحلیل مرتبه اول را به اختصار توضیح می دهیم

آشنایی با طراحی به روشLRFD

آشنایی با طراحی به روش LRFD

تعریف تحلیل p  دلتا

تحلیل p را در جزوه به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم:

در تمامی تحلیل های خطی اشاره شده معمولا یک نکته اشتراک وجود دارد و آن انجام تحلیل سازه تحت بار جانبی همزمان با بار ثقلی است. به این معنا که بار جانبی بر سازه ای اعمال می شود که در همان لحظه در حال تحمل بار ثقلی است و لذا از قبل تحت اثر بار خاصی نبوده است. با این نوع تحلیل تحلیل مرتبه اول می گویند.

 نکات کنترل های نرم افزار

در جزوه طراحی به روش LRFD این نکات به شرح زیر توضیح داده شده است:

قاب خمشی ویژه: کنترل ضابطه تیر ضعیف-ستون قوی

با توجه به این که برنامه قادر به محاسبات ضوابط تیر ضعیف-ستون قوی برای مقاطع GENERAL و همینطور SECTION DESIGNED نمی باشد برای اینکه بتوان نتایج دقیقی از کنترل این ضابطه از برنامه استخراج کرد باید تمامی مقاطع I-SHAPE معادل کرد و این ضابطه را کنترل نمود.

قاب مهار بند برون مهور: کنترل تیر خارج از تیر پیوند

تیر خارج از تیر پیوند باید برای ترکیب بار محوری و لنگر خمشی ناشی از ترکیبات بار گذاری مختلف طراحی شود و باید شرایطی را منظور کرد که در آن تیر پیوند به حداکثر ظرفیت باربری برشی خود برسد. برای این منظور میتوان این تیر را برای تلاش های ناشی از بار قائم بعلاوه تلاش های ناشی از برش  را طراحی نمود.

در پایان برای شما دانشجویان ومهندسین لینک دانلود رایگان جزوه طراحی به روش LRFD را قرار داده ایم.

دانلود:

رمز فایل:  www.30vil30.ir

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.


فهرست